You are currently viewing Zakup pierwszej wędki. Na co zwrócić uwagę?

Zakup pierwszej wędki. Na co zwrócić uwagę?

Wędkarstwo to hobby, które łączy pokolenia i pozwala zarówno na miłe i aktywne spędzenie czasu na łonie natury, w gronie przyjaciół, jak i delektowanie się samodzielnie złowionymi przez siebie rybami, co poza walorami smakowymi, dostarcza masę satysfakcji. Jego popularność nie spada, a pasji tej oddają się kolejne generacje wędkarzy. Jednym z pierwszych zakupów, jakich musimy dokonać, by zacząć łowić ryby jest odpowiednia wędka, wraz z niezbędnymi akcesoriami. Dowiedz się, jak wybrać pierwszą wędkę?

Wędka do spinningu

Metoda spinningowa to jeden z najpopularniejszych i najszerzej rozpowszechnionych sposobów połowu. Żeby wędkować w ten sposób będziemy potrzebowali właściwej wędki, kołowrotka oraz przynęty. Najkrócej rzecz ujmując, metoda ta polega na zarzucaniu przynęty na przemian, używając do tego wędki i kołowrotka. Korzystając z tej metody, może złowić najpopularniejsze gatunki ryb drapieżnych, królujące na polskich stołach: szczupaki, sumy czy sandacze. W przeciwieństwie do bardziej tradycyjnej metody żywcowej nie musimy czekać, aż ryba zacznie brać, tylko od razu przystępujemy do działania.

Wędka do spinningu składa się z wędziska (długiego od 1,5 do ponad 3 metrów) oraz kołowrotka, na który nawijamy żyłkę lub plecionkę. Do tego potrzebujemy odpowiednią przynętę (może to być wahadłówka – czyli blaszka z przyczepioną małą kotwicą; wobler, który udaje niewielką rybę, wykonany z gumy ripper, udający robaka twister czy tandem, złożony z kilku przynęt).

Wybierając pierwszą wędkę do spinningu, zastanówmy się, jakie ryby chcemy łowić (jakie z nich występują w łowiskach, przy których chcemy rozpocząć swoją przygodę z wędkarstwem). Zastanówmy się jakim budżetem dysponujemy. Wędkę spinningową powinniśmy również dostosować do tego czy łowimy z łodzi, czy z brzegu. Łowiąc z brzegu, używamy dłuższej, a z łodzi krótszej wędki. Inna cecha, na jakie warto zwrócić uwagę to ciężar wyrzutu.

Warto odwiedzić stronę naszego sklepu z dużym działem wędkarskim, w którym znajdziesz nie tylko wędki, żyłki i przynęty, ale i odzież wędkarską i dodatkowe akcesoria. Opłaca się śledzić promocje na naszej stronie. Nasi pracownicy chętnie doradzą i pomogą w wyborze pierwszej wędki, która będzie Ci służyła przez lata. Jeśli masz jakieś pytania, zachęcamy do kontaktu!