Metoda mormyszki w wędkarstwie podlodowym. Na czym polega?

You are currently viewing Metoda mormyszki w wędkarstwie podlodowym. Na czym polega?

Metoda mormyszki w wędkarstwie podlodowym. Na czym polega?

Wędkarstwo podlodowe cieszy się od wielu lat sporą popularnością. Możemy korzystać z relaksu w towarzystwie wędki nie tylko na głębszych wodach stojących np. jeziorach, ale także płytszych rzekach. Doświadczeni wędkarze często dzielą się swoją wiedzą i z młodszym pokoleniem. Jedną z ich tajemnic jest metoda łowienia na mormyszkę, która doskonale sprawdza się w przypadku ryb karpiowatych. Wyjaśniamy, jak łowić na mormyszkę.

Czym jest mormyszka?

Mormyszka to przynęta wymyślona na Syberii, czyli tam, gdzie łowienie podlodowe jest nie tylko popularne, ale przede wszystkim konieczne ze względu na warunki atmosferyczne. Jej zadaniem jest naśladowanie ruchu kiełża. Co to takiego? Kiełż to żyjące w morzach oraz zbiornikach słodkowodnych niewielkie skorupiaki. Choć większość ryb nigdy kiełża nie widziała, to okazuje się, że mormyszka i tak jest skutecznym sposobem na udany połów. Dlaczego? Uważa się, że przynęta ta przypomina swoim wyglądem narybek i to właśnie dlatego skutecznie wabi ryby drapieżne. Niektórzy wędkarze samodzielnie wykonują mormyszki, mocując do haczyka ciężki metal np. cynę. Nie jest to jednak koniecznością, bo wysokiej jakości przynęta dostępna jest także w sklepach wędkarskich.

Jak wygląda mormyszka?

Mormyszka to niewielki kawałek metalu z haczykiem oraz uchwytem do zawiązania żyłki. To sztuczna przynęta, która skutecznie wabi nawet duże drapieżniki. W przypadku połowów na mormyszkę kluczowe okazuje się to, jaką wielkość, kształt i kolor ma przynęta. Wyróżniamy kilka rodzajów mormyszki, które dedykowane są do połowu innych gatunków, czyli m.in. płoci, leszcza i okonia. Mormyszka musi zostać umocowana do żyłki odpowiednim węzłem, aby nie została zerwana.

Jak łowić na mormyszkę?

Łowienie na mormyszkę wymaga nieco wprawy. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie przerębla, w którym będziemy łowić – otwór w lodzie powinien być dość szeroki. Warto pamiętać, aby zanadto nie odgarniać wokół niego śniegu. Po uwiązaniu mormyszki do żyłki opuszczamy przynętę na dno i wprawiamy ją w ruch. Niektórzy wędkarze decydują się dodatkowo zastosować nieco żywej przynęty. Łowienie na mormyszkę daje dobre rezultaty nie tylko w przypadku wędkarstwa podlodowego. Można korzystać z tej metody także z pomostu i łodzi.