Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

You are currently viewing Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

  • Post category:Blog / Zoologia

Drapanie jest naturalną potrzebą i instynktem każdego kota. W naturze czynność ta służy oznaczaniu terenu, ostrzeniu pazurków i… zabawie. Dla kotów drapanie jest przyjemnością. Tego kociego upodobania zwykle nie podzielamy, gdyż jego ofiarą padają meble, ściany, dywany i inne sprzęty domowe.

Chcąc je ochronić przed „drapieżnymi” instynktami kotów, kupujemy im drapaki. Tymczasem okazuje się często, że stoją one w najdalszym kącie mieszkania, nie wzbudzając zainteresowania, stanowiąc za to wątpliwą ozdobę. A koty dalej drapią tapicerkę sofy. Czy można nauczyć koty korzystania z drapaka?

Jaki drapak wybrać?

Ilość rozmaitych modeli drapaków jest ogromna. Warto przejrzeć ofertę sklepu zoologicznego, by wybrać odpowiedni. Odpowiedni dla kota, oczywiście. Nie kierujmy się własnym gustem, najpierw poobserwujmy nawyki zwierzaka. Czy woli on drapać pionowe konstrukcje, opierając się na dwóch łapach? A może z upodobaniem drapie dywan lub wykładzinę? Wybierzmy mu taki drapak, jaki lubi – pionowy lub poziomy. Ważna jest także tekstura. Niektóre koty lubią zdrapywać tapetę ze ścian, inne materiał z fotela. Postarajmy się dobrać ją optymalnie do tych upodobań.

Gdzie ustawić drapak?

Podstawowym błędem związanym z drapakiem jest zwykle jego ustawienie. Jako że stanowi on zwykle wątpliwą ozdobę, staramy się go umieścić w kącie lub w pomieszczeniu, w którym rzadko przebywamy. Kot tymczasem, wbrew pozorom i stwarzanemu wrażeniu, lubi nasze towarzystwo i niechętnie będzie korzystał z drapaka ustawionego w miejscu, w którym nikogo nie ma. Kot lubi mieć kontrolę nad sytuacją i przebywać w „centrum wydarzeń”, dlatego dobrze jest umieścić drapak w miejscu, gdzie najczęściej jesteśmy, zwykle jest to salon.

Kocie, oto twój drapak

Gdy już wybraliśmy drapak, ustawiliśmy go w odpowiednim miejscu, przychodzi czas na przekonanie kota, żeby go używał. Małe kotki warto od początku uczyć dobrych nawyków. W ich przypadku, dobrze dobrany i ustawiony drapak może zostać po prostu polubiony, bez naszego wysiłku. W przypadku dorosłych kotów musimy działać bardziej przebiegle. Jak? Najlepszym sposobem jest nagradzanie. Na początek możemy kotu pokazywać, że sami drapiemy kupioną konstrukcję, a gdy kot podejdzie do niej, dać mu smakołyk. Oczywiście za każdym razem, gdy sam podejmie próbę drapania we właściwym miejscu, dajemy kotu nagrodę. Proces zmiany miejsca drapania może potrwać, jednak bądźmy konsekwentni i uparci. Jeśli kot nadal drapie kanapę, nie denerwujmy się, tylko zabierzmy zwierzaka na drapak i dajmy mu smakołyk. Koty dość szybko orientują się w sytuacji i jeśli będą wiązały przebywanie na drapaku z nagrodą, szybciej polubią to miejsce.