Czy wiecie kiedy łowić leszcze?

  • Blog
  • 4 mins read
You are currently viewing Czy wiecie kiedy łowić leszcze?
Milavet.pl - CZY WIECIE KIEDY ŁOWIĆ LESZCZE?

Czy wiecie kiedy łowić leszcze?

  • Post category:Blog

Leszcz to ryba pospolita. Występuje w wodach stojących lub wolno płynących o mulistym dnie. W naszych warunkach oznacza to, że wszędzie z wyjątkiem najwyższych odcinków rzek.

Najlepsze miejsca do połowu leszczy to spokojne odcinki rzek lub jezior. Obecność leszczy w łowisku, zdradzają bąbelki gazów oraz spławianie się. Tak informują o swoim żerowaniu.

Leszcze można łowić przez cały rok, włącznie z zimą spod lodu. Spore znaczenie będzie miał sprzęt, zależny od pory roku, w której łowimy. To tym trudniejsze, że leszcze należą do grupy bardzo płochliwych ryb. Używanie bardzo cienkiej żyłki do holowania walecznej i stawiającej spory opór ryby to coś, co najlepiej trzeba przećwiczyć na zerwanych zestawach. Szanse na udany połów zdecydowanie rosną, jeśli uda się pokonać nieufność ryb.

Nieufną rybę możemy skusić np. atrakcyjną przynętą – pelletem i dobrze dobranymi zanętami. Najczęściej będą one zawierały dodatki aromaty, które silnie przyciągają ryby.

Milavet.pl - najlepszy sposób na lina i karasia
CZY WIECIE KIEDY ŁOWIĆ LESZCZE?
milavet.pl – wędkarstwo CZY WIECIE KIEDY ŁOWIĆ LESZCZE?

Leszcze dobrze biorą na przynęty żywe: rosówki, pinki, czerwone robaki i białe robaki. Te przynęty sprawdzą się bardzo dobrze, kiedy woda na wiosnę jest chłodna, a ryby przegłodzone.

Przynęty roślinne takie jak kukurydza czy pęczak to doskonały wybór na cieplejsze dni. Dziś coraz częściej zastępujemy je niewielkimi kulkami proteinowymi z różnymi aromatami począwszy od mięsnych, owocowych poprzez roślinne.

Jeśli chodzi o wybór zanęt z wersji dedykowanych dla leszczy to najbardziej skuteczne są te co mają nieco słodszy smak ( można to osiągnąć dodając do zanęty melasę lub booster np. karmelowy).

milavet-czy-wiecie-kiedy-łowić-leszcze
Milavet.pl

Równie ważne, co wybór zanęty, jest zdecydowanie sposób podania zanęty. Leszcze żerują w bardzo różnych miejscach i trzeba z góry zaplanować, jaką metodę w danym miejscu należy zastosować. Albo nęcimy przy powierzchni, albo w toni, albo przy dnie. Wszystkie te strategie mogą być skuteczne, ale leszcze nauczone żerowania przy dnie nie będą wcale skore do brania na przynęty podane przy powierzchni i na odwrót. Ponieważ leszcze są płochliwe, może się okazać, że mimo bardzo dobrej zanęty nie będą wpływać w nęcony obszar. Warto dać im kilka dni, a czasem dłużej, regularnie podrzucając kolejne porcje zanęty. Co więcej, robimy to o takiej porze, o jakiej planujemy łowić, czyli w przypadku leszczy głównie z samego rana. Odpowiednim kolorem zanęty na wiosnę będzie kolor czarny, który najbardziej sprawdzi się o tej porze roku. Natomiast latem sprawdzi się zanęta duży leszcz, zawierająca grubsze frakcje, które selektywnie działają na duże leszcze.

Przykładowe receptury mieszanek zanętowych na leszcza:

1). Mieszanka popularna na leszcza wody stojące.

2). Mieszanka popularna na Rzekę.

3). Mieszanka zawodnicza na Leszcza wody stojące.

Życzymy udanych połowów.
MILAVET.PL