Leszcz to ryba pospolita. Występuje w wodach stojących lub wolno płynących o mulistym dnie. W naszych warunkach oznacza to, że wszędzie z wyjątkiem najwyższych odcinków rzek.
Najlepsze miejsca do połowu leszczy to spokojne odcinki rzek lub jezior. Obecność leszczy w łowisku, zdradzają bąbelki gazów oraz spławianie się. Tak informują o swoim żerowaniu.
Leszcze można łowić przez cały rok, włącznie z zimą spod lodu. Spore znaczenie będzie miał sprzęt, zależny od pory roku, w której łowimy. To tym trudniejsze, że leszcze należą do grupy bardzo płochliwych ryb. Używanie bardzo cienkiej żyłki do holowania walecznej i stawiającej spory opór ryby to coś, co najlepiej trzeba przećwiczyć na zerwanych zestawach. Szanse na udany połów zdecydowanie rosną, jeśli uda się pokonać nieufność ryb.
Nieufną rybę możemy skusić np. atrakcyjną przynętą – pelletem i dobrze dobranymi zanętami. Najczęściej będą one zawierały dodatki aromaty, które silnie przyciągają ryby.
Leszcze dobrze biorą na przynęty żywe: rosówki, pinki, czerwone robaki i białe robaki. Te przynęty sprawdzą się bardzo dobrze, kiedy woda na wiosnę jest chłodna, a ryby przegłodzone.
Przynęty roślinne takie jak kukurydza czy pęczak to doskonały wybór na cieplejsze dni. Dziś coraz częściej zastępujemy je niewielkimi kulkami proteinowymi z różnymi aromatami począwszy od mięsnych, owocowych poprzez roślinne.
Jeśli chodzi o wybór zanęt z wersji dedykowanych dla leszczy to najbardziej skuteczne są te co mają nieco słodszy smak ( można to osiągnąć dodając do zanęty melasę lub booster np. karmelowy).
Równie ważne, co wybór zanęty, jest zdecydowanie sposób podania zanęty. Leszcze żerują w bardzo różnych miejscach i trzeba z góry zaplanować, jaką metodę w danym miejscu należy zastosować. Albo nęcimy przy powierzchni, albo w toni, albo przy dnie. Wszystkie te strategie mogą być skuteczne, ale leszcze nauczone żerowania przy dnie nie będą wcale skore do brania na przynęty podane przy powierzchni i na odwrót. Ponieważ leszcze są płochliwe, może się okazać, że mimo bardzo dobrej zanęty nie będą wpływać w nęcony obszar. Warto dać im kilka dni, a czasem dłużej, regularnie podrzucając kolejne porcje zanęty. Co więcej, robimy to o takiej porze, o jakiej planujemy łowić, czyli w przypadku leszczy głównie z samego rana. Odpowiednim kolorem zanęty na wiosnę będzie kolor czarny, który najbardziej sprawdzi się o tej porze roku. Natomiast latem sprawdzi się zanęta duży leszcz, zawierająca grubsze frakcje, które selektywnie działają na duże leszcze.

Przykładowe receptury mieszanek zanętowych na leszcza:
1). Mieszanka popularna na leszcza wody stojące.
- 3 kg Zanęta BOLAND Popularna Leszcz Czarny,
- 1 op. – BOLAND Makuch Kukurydziany mielony 400 g,
- 1/2 op. – BOLAND Copra Melasa 200 g,
- 1/2 op. – BOLAND Makuch Kukurydziany mielony 200 g,
- 2 op. – Glina Argile BOLAND.
2). Mieszanka popularna na Rzekę.
- 2 kg – Zanęta BOLAND Popularna Jaź, Kleń, Leszcz,
- 1 op. – BOLAND Pieczywo Fluo Żółte 400 g,
- 1 op. – Aromat do zanęt wędkarskich BOLAND Wanilia 200 g,
- 3 op. – Glina rzeczna BOLAND.
3). Mieszanka zawodnicza na Leszcza wody stojące.
- 2 kg – Zanęta BOLAND Zawodnicza Leszcz Czarny,
- 1/2 op. – BOLAND Konopie Prażone 400 g,
- 1 op. – Aromat do zanęt wędkarskich BOLAND Karmel 200 g.
- 1/2 op. – BOLAND Pieczywo Fluo Czerwone 200 g.
- 2 op. – Glina Wiążąca BOLAND.
Życzymy udanych połowów.
MILAVET.PL