Jak nauczyć psa spania na legowisku?

You are currently viewing Jak nauczyć psa spania na legowisku?

Jak nauczyć psa spania na legowisku?

  • Post category:Blog / Zoologia

Psy śpią kilkanaście godzin na dobę, a w ciągu dnia także sobie polegują. Ważne jest, aby miały miejsce wygodne i lubiane przez siebie, aby spędzały tam czas przeznaczony na odpoczynek. Wielu właścicieli czworonogów skarży się jednak, że psiaki, zamiast korzystać ze swoich pięknych i wygodnych legowisk, wolą spać razem z nimi w łóżku. Są oczywiście tacy, którym to nie przeszkadza, a nawet to lubią, jednak większość z nas, woli, by łóżko było naszym miejscem do spania, a pupil korzystał z legowiska. Jak sprawić, by pies spał w legowisku?

Lepiej nauczyć niż odzwyczaić

Gdy do domu przybywa szczeniak niezwykle łatwo o pobłażliwość. Słodki, mały, zagubiony psiak budzi same pozytywne emocje i trudno mu czegokolwiek odmawiać, a zwłaszcza przytulania. To jednak kluczowy moment, w którym pieska trzeba nauczyć, gdzie powinien spać już od pierwszej nocy. Jeśli pozwolimy mu na wśliźnięcie się do naszego łóżka, trudno będzie go zmusić, by nagle spał gdzie indziej, dlatego już od pierwszej nocy, pies powinien spać na przeznaczonym dla siebie miejscu. Wbrew pozorom będzie mu łatwiej zaakceptować taki stan rzeczy niż nagłe, niezrozumiałe dla niego wyrzucenie z łóżka.

Jak wybrać legowisko?

Legowisko dla psa powinno być wygodne – to oczywistość, ale co oznacza wygoda dla czworonoga? Przede wszystkim musi być ono dostosowane do wielkości zwierzaka. Powinno być wykonane z materiałów zapewniających zwierzęciu ciepło zimą i ochłodę latem. Ważne jest także, by było odpowiednio miękkie i zapewniało komfort snu i odpoczynku pieska. Należy pamiętać też, by legowisko było czyste. Pies nie będzie chciał przebywać w miejscu pełnym kurzu, resztek jedzenia czy brudu. Ostatnim kryterium wyboru jest wygląd i kolor legowiska. Tu możemy kierować się własnym gustem i dopasować legowisko do kolorystyki otoczenia.

Gdzie umieścić posłanie dla psa?

Pies lubi przebywać z właścicielem. Szczególnie szczeniaki potrzebują tej bliskości, która daje im poczucie bezpieczeństwa. Z tego względu należy umieścić legowisko niedaleko od miejsca naszego odpoczynku. Jeśli miejsce w domu na to pozwala, warto zapewnić psu więcej niż jedno legowisko. Jedno ustawione niedaleko naszego łóżka, a drugie w miejscu, gdzie najczęściej przebywamy w ciągu dnia. Takie umiejscowienie legowisk pozwala psiakowi przebywać z nami i jednocześnie odpoczywać.

Konsekwencja i rutyna

Chcąc zachować dobre nawyki szczeniaka, który nauczony jest spania na legowisku, nie należy pozwalać psu na nawet jednorazowe wizyty w naszym łóżku. Taki brak konsekwencji dezorientuje psa, który nie rozumie, dlaczego czasem może spać w łóżku, a czasem jest z niego wyganiany. Każdy psiak w tym względzie powinien znać zasady panujące w domu i nie można od nich odstępować, by nie powodować problemów z zachowaniem psa.

„Kij i marchewka”

Pies w swoim legowisku ma się czuć dobrze, ale także powinien rozumieć, że jego właściciel jest zadowolony z jego przebywania tam. Aby tak się stało, warto w legowisku czasem zostawiać smaczki, czy dostarczać psu zabawki. To pozwoli mu na kojarzenie tego miejsca z przyjemnością, co w konsekwencji ułatwi zasypianie na legowisku. Nie można natomiast psa karać, gdy znajduje się w miejscu swojego odpoczynku, ani podnosić na niego głosu. Legowisko musi kojarzyć się wyłącznie z przyjemnością, aby pies chętnie z niego korzystał.