Piesek spacerujący w kurteczce po śniegu nie jest nowym widokiem. Często spotykamy psy, których właściciele decydują się na płaszczyki, sweterki i kubraczki w okresie jesienno-zimowym. Mamy zwolenników i przeciwników ubierania psów. Jak to zatem wygląda? Czy pies powinien nosić ubranko? Jakie mamy rodzaje, czym się różnią?
Przejdź do:
Jakie psy potrzebują ubranka?
Czy pies powinien nosić ubranko? Zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy ubranek mogą spotkać się po środku – nie każdy pies będzie wymagał dodatkowej ochrony przed chłodem i deszczem. Nie każdy też da sobie radę bez tej ochrony. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie ubranka należy wziąć pod uwagę 3 czynniki:
- Rasę psa (genetyczne uwarunkowanie)
- Stan sierści i stan ogólny
- Wiek i stan zdrowotny.
1. Rasa psa z góry wiele nam mówi o jego umiejętnościach radzenia sobie z warunkami atmosferycznymi. Psy nie posiadające podszerstka mimo szczerych chęci nie ogrzeją się same w zimę. Nie są do tego po prostu przystosowane.
Podszerstek – sierść u większości ssaków można podzielić na podszerstek i włos okrywowy. Podszerstek to krótka, gęsta warstwa futra, która znajduje się pod włosem okrywowym, jest nieprzemakalna i stanowi ochronę termoizolacyjną.
Rasy typu york, maltańczyk czy chart posiadają jedynie włos okrywowy, bez dodatkowej warstwy. U mieszanek warto spróbować rozchylić sierść i sprawdzić czy ma ona podszerstek. W większości przypadków można go odróżnić od okrywy włosowej – jest gęstszy, ma inną strukturę i najczęściej inną barwę.
2. Stan sierści i stan ogólny – czy nasz pies ma zdrową, gęstą sierść? Czy nie ma ubytków? Czy nie ma niedowagi? Psy z problemami skórnymi bądź rasy smukłe często mimo podszerstka wciąż nie są w stanie samodzielnie kontrolować swojej termoregulacji.
3. Wiek i stan zdrowotny – psy starsze, osłabione chorobą mogą mieć obniżoną odporność. Uniemożliwi im to wytworzenie gęstej, ciepłej warstwy sierści.
Zatem odpowiadając na pytanie czy pies powinien nosić ubranko – należy zawsze obserwować swojego pupila. Jeśli tylko zauważymy, że zaczyna on się trząść, stoi z podwiniętą łapką i w chłodniejszym okresie najchętniej szybko wraca do domu, może to oznaczać że wymaga ubranka, które pomoże mu się ocieplić i sprawi, że spacery będą dla niego prawdziwą przyjemnością.
Jakie mamy rodzaje ubranek?
Na rynku znajdziemy kilka rodzajów ubranek dla psów – różne materiały, różne formy regulacji, różne nazwy. Czym się różnią?
Sweterek – często posiadający dodatkowy golfik, miękki, przyjemny w dotyku. Najczęściej widujemy sweterki wciągane przez głowę. Zrobione z wełny akrylowej, są to ciepłe ubranka, które idealnie spełniają swoje zastosowanie w chłodne, suche dni bądź w domu. Należy pamiętać, że sweter nie jest wodoodporny ani wiatroszczelny. W deszczową pogodę szybko nasiąknie wilgocią i oziębi psa. Możemy się na niego zdecydować w dni suche, z niewielkim wiatrem lub w domu gdy mamy niższe temperatury w pomieszczeniu. Sweterek natomiast świetnie sprawdza się podczas mrozów w połączeniu z kurtką czy płaszczem. Materiał akrylowy wówczas jest chroniony przed warunkami atmosferycznymi i skutecznie zapewnia psu ciepło.
Dzięki temu sweterki są bardzo funkcjonalne i najczęściej znajdują zastosowanie.
Bluza – funkcja podobna do sweterka. Bluzy są jednak przeważnie mniej przepuszczalne – lepiej chronią przed wiatrem.
Kurtka – wybór na zimne, deszczowe/śnieżne dni. Najczęściej wykonana z poliestru, materiału wiatroszczelnego i wodoodpornego. Kurtki są dostępne zarówno wciągane jak i zapinane na rzep, zamek bądź guziki. Są przeznaczone na okres zimowy, wietrzny i mokry. Chronią psa przed deszczem i wiatrem, często również ogrzewają, jeśli posiadają wypełnienie. W duże mrozy, jeśli naszemu pupilowi wciąż doskwiera chłód, możemy ubrać pod spód sweterek, który chroniony przez kurtkę nie przemoknie i skutecznie dogrzeje psa.
Płaszcz – najczęściej gdy mowa o płaszczykach, mowa o ubrankach typowo na okres wietrzny i deszczowy, gdy psu może doskwierać nie tyle zimno co wilgoć i przewianie. Jest to dobry wybór gdy chcemy ochronić sierść pupila przed warunkami pogodowymi. Płaszczyki, dostępne w różnych wariantach, tak jak kurtki można łączyć ze sweterkami by dogrzać psa.
Jak dobrać ubranko dla mojego psa?
Na początku zastanówmy się w jakim celu chcemy założyć psu ubranko. Czy jest mu zimno? Czy jego sierść wymaga ochrony, nie chcemy żeby się zniszczyła? Czy jest to pies aktywny czy woli powolne spacery?
Dla psów aktywnych podczas spacerów często najlepiej sprawdzają się ubranka wciągane przez głowę bądź wykonane z elastycznego materiału, który przylega do ciała i nie przemieszcza się podczas szybszych ruchów. Należy również uwzględnić czy pies pozwoli założyć sobie tego typu strój. Niektóre zwierzaki nie lubią gdy coś jest im „wciągane” przez głowę i może się to okazać problematyczne na początku.
Zapięcie na rzep bądź klamrę na grzbiecie na pewno będzie wygodne dla starszych właścicieli czworonogów. Rzep daj również duże możliwości regulacji.
Sweterek lub bluza będą dobrym wyborem na suchy sezon jesienny bądź zimowy. Jeśli naszemu psu doskwiera chłód, jest on starszy bądź przechodzi chorobę – sweterek będzie dla niego odpowiednim wsparciem w utrzymywaniu prawidłowej temperatury ciała. Dodatkowo w okresie zimowym można nałożyć na niego płaszcz lub kurtkę i wzmocnić działanie grzejące.
Płaszczyk to wybór dla psów, które są wrażliwe na deszcz i wiatr. Niektóre psy odczuwają chłód dopiero gdy ich sierść przemoknie i nie jest w stanie już ich dogrzewać. Płaszczyk będzie dla nich wystarczający. Do tej grupy zaliczają się najczęściej psy starsze, posiadające słaby podszerstek bądź rasy smukłe krótkowłose.
Jest on również częstym wyborem u właścicieli psów wystawowych bądź borykających się z problemami skórnymi. Płaszczyk skutecznie ochrania szatę czworonogów.
Kurtka to strój typowo zimowy. Chroni przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Zawsze można dołożyć pod nią sweterek na większe mrozy. Jest to strój odpowiedni dla każdego psa na okres zimowy, który wymaga ochrony przed chłodem i opadami.
Jakich ubranek nie zakładać?
Należy pamiętać, że ubieranie psa powinno mieć określony cel uwzględniający dobro zwierzaka. Na rynku mamy dostępne ubranka bogate w dodatki i akcesoria, które mają je upodobnić do ubrań ludzkich. Nie zawsze jednak będą one komfortowe dla naszego pupila. Ubranko powinno chronić przed zimnem czy opadami, jednocześnie pozwalając psu być psem. Materiał nie powinien zakrywać kończyn, ogona czy uszu – obszaru, który umożliwia psu komunikację. Dobierając ubranko powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na funkcjonalność i wygodę czworonoga.
Jakie są korzyści z noszenia ubranka przez psa?
Jeśli nasz pupil wyraźnie nie radzi sobie z niższymi temperaturami, nie jest do nich przystosowany bądź stan zdrowotny mu na to nie pozwala, założenie ubranka będzie niosło za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zapewni psu komfort podczas spacerów, pozwoli mu cieszyć się z przebywania na zewnątrz, dzięki czemu jego aktywność fizyczna w zimę nie ulegnie ograniczeniu.
Psy starsze bądź chore mogą być narażone na dodatkowe osłabienie i choroby związane z wychłodzeniem organizmu. Właściwe ubranko zapewni im ochronę na okres jesienno-zimowy.
Pamiętajmy aby przy doborze ubranka kierować się jego funkcją oraz zwrócić uwagę czy sposób zakładania będzie odpowiadał nam i naszemu czworonogowi. Jeśli nie jesteś pewien czy dana rzecz będzie odpowiednie dla Twojego psa, zachęcamy do kontaktu i wspólnego dopasowania ubranka pod Twojego pupila.
Wiesz już czy pies powinien nosić ubranko…A czy wiesz jak często i kiedy kąpać swojego psa? Na te pytanie odpowiadamy tutaj!