Oświetlenie do akwarium. Porady dla początkujących

You are currently viewing Oświetlenie do akwarium. Porady dla początkujących

Oświetlenie do akwarium. Porady dla początkujących

  • Post category:Blog / Zoologia

Urządzasz swoje pierwsze akwarium? Nie masz pewności, jak prawidłowo dobrać jego oświetlenie? Poniżej prezentujemy kilka przydatnych wskazówek!

Jak zadbać o właściwe oświetlenie do akwarium

Zacznijmy od kwestii najważniejszej, czyli ustawienia akwarium pod względem dostępu do naturalnego światła. Najlepiej, jeżeli wybrane przez nas miejsce w pokoju jest dosyć ciemne – nadmierne oświetlenie w ciągu dnia przyczyni się do błyskawicznego rozrostu glonów. Dlatego postawmy akwarium raczej tam, gdzie światło nie będzie docierać bezpośrednio.

Jednocześnie należy jednak pamiętać, że to właśnie oświetlenie akwarium ma znaczny wpływ na harmonijny rozwój hodowanych przez nas rybek i roślin. Zbyt mała ilość światła to problem równie poważny, co jego nadmiar – może bowiem przyczynić się do obumierania roślin, tym samym zaś – do zaburzenia równowagi tlenowej w obrębie akwarium.

Planując oświetlenie zbiornika, musimy wziąć pod uwagę takie elementy jak jego wysokość i objętość, a także rodzaj hodowanych w nim zwierząt i roślin. By obliczyć ilość światła potrzebnego do naszego akwarium, musimy wziąć pod uwagę wymiary zbiornika. Obliczenia muszą być bardzo staranne – każdy błąd może doprowadzić do dostarczania zbyt małej lub zbyt dużej ilości światła, a tym samym do rozprzestrzenienia się glonów. Dlatego, jeżeli stosujemy oświetlenie LED, powinniśmy obliczyć wszystko tak, by uzyskać 0,4 W (Wat) na 1 litr wody w akwarium. Z kolei w przypadku świetlówek T5 i T8 lub lamp jarzeniowych zaleca się stosowanie ok. 0,7-1 W na litr wody. Jeżeli mamy problemy z wykonaniem obliczeń lub nie chcemy popełnić błędu, możemy skorzystać z jednego z kalkulatorów akwarystycznych dostępnych w Internecie.

Dodatkowym czynnikiem wartym rozważenia jest estetyka całej kompozycji. Konieczność dobrania lamp do wymiarów wynika z prostego faktu, że większe akwaria będą potrzebowały więcej światła. Z kolei rośliny, które żyją dzięki fotosyntezie, dzięki dostarczaniu jego odpowiedniej ilości będą produkować więcej tlenu, co wpłynie zarówno na ich stan, jak i na wyrównanie gospodarki tlenowej.

W chwili obecnej wśród miłośników akwarystyki największą popularnością cieszy się oświetlenie LED. Wynika to nie tylko z jego ekologicznego charakteru i energooszczędności, lecz także z cechującej je atrakcyjności wizualnej i oferowanych przez nie możliwości aranżacyjnych.

Pamiętajmy, że moc zastosowanych lamp – a także ich liczba – muszą być ściśle zależne od wielkości dostępnej przestrzeni oraz miejsca, w którym zamierzamy je zamontować. Im wyżej znajdować będzie się lampa, tym większa będzie jej moc świetlna.

Starannie przestudiujmy gatunki roślin i rybek znajdujące się w naszym akwarium i sprawdźmy, jakie mają potrzeby. Jako żywe stworzenia wymagają one zapewnienia im naturalnego rytmu dnia i nocy, który będzie przypominał ten typowy dla ich naturalnego środowiska. Ponadto niektóre gatunki stworzeń mogą potrzebować np. więcej światła niż inne.