Na co zwrócić uwagę przy wyborze wędki?

  • Blog
  • 4 mins read
You are currently viewing Na co zwrócić uwagę przy wyborze wędki?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wędki?

  • Post category:Blog

Dobór odpowiedniej wędki wpływa często na sukces na łowisku. Decydując się na zakup wędki, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:

  • długość i ciężar wyrzutu – jeśli będziemy łowić z brzegu, wtedy jej długość powinna mieć od 3 m w górę, natomiast w przypadku łowienia z łodzi powinna być krótsza i mieścić się w przedziale 2,20 do 2,70 m.
  • ugięcie – może być szybkie lub wolne. Ugięcie szybkie lub wolne to tzw. akcja, czyli szybkość reagowania w momencie, gdy ryba połknie haczyk. Decyduje o tym też ciężar wyrzutu- czym ciężar mniejszy tym wędka jest bardziej elastyczna, a czym większy tym wędka jest bardziej sztywna.
milavet-wędkarstwo

Co zatem składa się na ciężar wyrzutu wędki?

Na ciężar wyrzutu wędki składa się ciężar założonej przynęty, np. blachy czy koszyczka zanętowego wraz z jego zawartością.

Czym jest akcja w praktyce?

Możemy wyróżnić akcję szczytową i paraboliczną:

Akcja szczytowa jest wtedy gdy wygina się sama szczytówka wędki – dotyczy to wędek z ciężarem wyrzutu 5- 20 g.
Akcja paraboliczna jest wtedy gdy wygina się wędka od połowy jej długości- dotyczy to wędek z ciężarem wyrzutu od 20 g do 80 g.

  • długość wędki – kolejną rzeczą, o której warto pomyśleć przy zakupie wędki, to możliwość jej transportu. Dlatego najbardziej uniwersalną jest wędka teleskopowa. Składa się z kilku segmentów, które chowają się w wewnątrz siebie, zajmując mało miejsca w porównaniu do klasycznej wędki złożonej z dwóch lub trzech niezależnych części.
  • stopień zaawansowania wędkarza:

Dla osób rozpoczynających przygodę z wędką najbardziej odpowiedni będzie bat, tzw. zestaw pełny – czyli wędka teleskopowa o dowolnej długości ( 3m, 4m, 5m, 6m, 7m, 8m, 9m), której zestaw jest zrównoważony do długości wędziska. Szczytówka tego kija jest bardzo elastyczna, miękka, ponieważ to właśnie ona amortyzuje zryw ryby podczas holu. Poza tym pierwsze wędzisko nie powinno być zbyt skomplikowane w budowie i obsłudze. Bat to najprostszy kij bez przelotek i kołowrotka. Dzięki tej metodzie można w łatwy sposób nauczyć się podstaw techniki wędkowania, którą można wykorzystać we wszystkich innych metodach.

Inny rodzaj wędki to tzw. tyczka, którą używa się najczęściej na zawodach wędkarskich. Wędka ta składa się z dwóch części- tyczki i topu. W topie umieszczony jest amortyzator, do którego przytwierdzony jest cały zestaw spławikowy.


Wędki do metody odległościowej mają od 3,6m do 4,5m.

Bolonka zaś to wędka teleskopowa, która ma stosunkowo duży ciężar wyrzutu i charakterystyczny spławik w kształcie bombki.


Wszystkie wymienione powyżej kije możemy wykorzystać w metodzie spławikowej.


Natomiast przy metodzie gruntowej będą nieco inne wymagania dla wędki. Najistotniejszym parametrem określającym wędkę gruntową jest jej ciężar wyrzutu określony w gramach. Mówi on o tym jaki powinno zastosować się minimalny i maksymalny ciężar zestawu. A w skrócie, jaką potrzebujemy siłę aby wygiąć wędzisko do poziomu, w którym szczytówka z dolnikiem utworzą kąt prosty. Im większy będzie ciężar wyrzutu, tym większe ryby będziemy mogli łowić, podając jednocześnie zanętę na większą odległość, bez możliwości połamania kija.