Dlaczego koty powinny jeść mokrą karmę?

You are currently viewing Dlaczego koty powinny jeść mokrą karmę?

Dlaczego koty powinny jeść mokrą karmę?

  • Post category:Blog / Zoologia

Koty to kapryśne zwierzęta. Niektórzy twierdzą nawet, że to nie ludzie mają koty, ale odwrotnie. I jest w tym ziarno prawdy. Wyniosłość i zmanierowanie to cechy, które towarzyszą tym zwierzętom, sprawiającym wrażenie jakby wszystko miały w pogardzie.

W przeciwieństwie do drugich ulubionych zwierząt domowych – psów – nie zadowoli ich byle co. A to, co jedzą ma dla nich duże znaczenie. Czym zatem karmić kota, by nie stroił fochów przy swojej misce i pozostawał zdrowy?

Sucha czy mokra karma?

Koty są zwierzętami mięsożernymi. W naturalnym środowisku są świetnymi myśliwymi, a cecha ta nie zanikła u nich, nawet pomimo udomowienia. Instynkt łowcy jest u nich ciągle silny. Szacuje się, że koty przyczyniły się do wymarcia wielu gatunków małych zwierząt. Trudno sobie zatem wyobrazić, by tacy myśliwi zadowalali się byle jakim jedzeniem. Kotom należy zatem dostarczać różnorodnej karmy. W ich diecie istotna jest jednak przede wszystkim karma mokra. Zapewnia ona kotom nie tylko składniki odżywcze, ale także wodę, która jest na wagę złota w kociej diecie. Ci mali łowcy bowiem nie są skorzy do picia wody, choć bardzo jej potrzebują. Brak właściwego nawodnienia doprowadza często te zwierzęta do chorób nerek, dlatego istotna jest niemal każda kropla, a mokra karma zawiera w sobie także wodę. Oczywiście oprócz niej koty mogą jeść również suchą karmę, jako urozmaicenie diety, jednak niewskazane jest karmienie zwierzaka tylko takim pożywieniem.

Menu dla władcy świata

Koty potrafią być bardzo wybredne, dlatego odpowiedni dobór karmy może okazać się wyzwaniem. Na szczęście sklepy oferują szeroką ofertę karm mokrych, co sprawia, że mamy spory wybór, by zadowolić nawet najbardziej wybredne koty. Są zatem karmy z różnym rodzajem mięs: wołowiną, kurczakiem, wątróbką, kaczką, indykiem, ale także z rybami, takimi jak łosoś, tuńczyk czy pstrąg. Zwykle są one w formie kawałków mięsa w sosie, ale występują także jako musy. Wśród takiego menu nawet najbardziej wybredne koty znajdą coś dla siebie. Suche karmy mają podobny skład do mokrych, jednak są w formie chrupek i mogą służyć jako uzupełnienie diety.

Niezwykle ważne jest to, aby zachęcać koty do picia wody. To ważne dla ich zdrowia i pracy nerek. Właściwie nawodnione zwierzę ma szansę uniknąć problemów zdrowotnych, które są powszechne wśród kotów.