You are currently viewing Zakup świnki morskiej – jak opiekować się świnką w pierwszych dniach?
Jak opiekować się świnką w pierwszych dniach?

Zakup świnki morskiej – jak opiekować się świnką w pierwszych dniach?

  • Post category:Blog

Jak opiekować się świnką w pierwszych dniach? Na co zwrócić uwagę?

Świnki morskie, tak jak szczury, chomiki czy króliki są jednym z najczęściej spotykanych futrzaków w sklepach zoologicznych. Urocze świnki często stają się pierwszym zwierzątkiem dla dziecka, które ma go nauczyć odpowiedzialności. Należy jednak pamiętać, że jest to żywe zwierzę, na którego przybycie do domu należy się odpowiednio przygotować, doczytać wymagania żywieniowe oraz zapewnić odpowiednią klatkę. Inaczej, pierwsze zwierzątko może szybko ustąpić miejsca drugiemu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

    • Dlaczego świnka morska umiera krótko po zakupie?

    • Czym jest kokcydioza?

    • Czym karmić świnkę morską w pierwszych dniach?

Dlaczego świnka morska umiera krótko po zakupie?

Niestety, ale niekiedy zdarza się, że nowo zakupione zwierzę nie zostaje z nami długo. Z różnych przyczyn szybko zaczyna chorować i umiera. Poznanie tych przyczyn jest kluczowe jeśli zamierzamy wprowadzić do naszego domu nowego futrzaka i chcemy wiedzieć na co uważać. W przypadku świnek morskich można wymienić dwa najbardziej prawdopodobne czynniki:

1. Stres – zmiana otoczenia to dla małego zwierzaka nie lada wyzwanie. Nowe zapachy, dźwięki, nowi opiekunowie… Należy pamiętać, żeby dać śwince czas na oswojenie się z tą sytuacją. Jeśli już w pierwszych dniach narazimy ją na stanie w hałaśliwym pomieszczeniu, próby wyciągania z klatki czy kontakt z innymi zwierzętami domowymi (np. psy, koty) może to mieć bardzo negatywny skutek. Świnka morska, która z natury w łańcuchu pokarmowym jest ofiarą bardzo odczuje tego rodzaju bodźce. Stres, który spowodują może wpłynąć na ogólne osłabienie organizmu, pogorszenie się apetytu i w efekcie zwiększenie podatności na niebezpieczne choroby.

2. Nagłe zmiany żywieniowe – w sklepie zoologicznym bądź hodowli każdy zwierzak ma swoją określoną dietę. Przeważnie bazuje ona na konkretnej karmie i dodatkach. Układ pokarmowy świnki przystosowuje się do tego i bez problemu trawi takie pożywienie. Co się zatem dzieje gdy w nowym miejscu podajemy pupilowi coś zupełnie innego?

Wydawałoby się, że uroczy gryzoń bez problemu „wciągnie” wszystko. Dużym oczkom aż szkoda odmówić przysmaku w formie warzyw czy owoców. Czy taki niewinny poczęstunek może być szkodliwy…?

Mikroflora układu pokarmowego przystosowuje się do trawienia pokarmu, który regularnie jest jej dostarczany. Nagła zmiana spowoduje zaburzenia procesów trawiennych i w efekcie o wiele słabsze przyswajanie składników odżywczych. Może to prowadzić do osowiałości, biegunki, a najgorszym przypadku kokcydiozy – choroby pasożytniczej.

Czym jest kokcydioza?

Kokcydioza to choroba pasożytnicza wywołana przez pierwotniaki, które często bytują w jelitach. Do jej aktywacji przyczynia się najczęściej niewłaściwa dieta bądź nagła zmiana pożywienia. Gdy motoryka przewodu pokarmowego zostaje zaburzona, jest on podatny na utworzenie się stanów zapalnych w jelitach oraz uszkodzeniu wątroby. Objawem stanu zapalnego w przypadku kokcydiozy będzie najczęściej biegunka, napęczniały i twardy brzuch oraz apatia. Kokcydiozę rozpoznaje się za pomocą badań kału, jednak w nagłych przypadkach choroba postępuje szybko i może doprowadzić do śmierci w przeciągu kilku dni. Kluczem jest jej zapobieganie. Jak to zatem zrobić? Jak opiekować się świnką w pierwszych dniach?

Czym karmić świnkę morską w pierwszych dniach?

Kupując naszą pierwszą świnkę morską powinniśmy dowiedzieć się czym była ona dotychczas żywiona. Sprzedawca bez problemu udostępni nam taką informację. Na miejscu powinna być również możliwość zakupu danej karmy. Dobrze jest zaopatrzyć się w taką wyprawkę.

W pierwszych dniach, gdy świnka przeżywa jeszcze stres związany z przeprowadzką, powinniśmy ograniczyć się do podawania karmy, którą była wcześniej karmiona oraz dobrej jakości sianka. Następnie stopniowo mieszać ją z karmą naszego wyboru, dopóki świnka się na nią nie przestawi. W tym okresie obserwować czy nie pojawia się biegunka. Może być ona oznaką zbyt szybkiej zmiany diety.

Nie ważne jak duże oczy świnka robi, powstrzymujemy się od podawania jej dodatkowych smakołyków. Warzywa czy owoce wydają się zdrowe i niegroźne, z chęcią poczęstowalibyśmy nimi nowego domownika, jednak podane w dużej ilości (którą u świnek łatwo przekroczyć) mogą zaszkodzić. Tego typu przysmaki również wprowadzamy stopniowo, najlepiej gdy nasz pupil przestawi się już na nową karmę.


Teraz gdy wiesz już na co najbardziej uważać, możesz ruszać po swojego zwierzaka i ze spokojną głową wprowadzić go krok po kroku do Twojego domu.

Czy świnki morskie i króliki lubią się bawić? O tym piszemy w poprzednim artykule, który znajdziesz tutaj!