Żywienie psów i kotów

Nie wszystkie psy mogą być żywione jednakowo, a ich wymagania pokarmowe są różne w zależności od wieku

Dzisiejsze żywienie zwierząt opiera się na szerokiej wiedzy dotyczącej funkcjonowania organizmu oraz na wynikach najnowszych badań dotyczących wpływu naturalnych substancji na zdrowie (wyciągi roślinne, pewne sole mineralne, różnej jakości białka itp.). Obecnie stało się możliwe opracowywanie karm nie tylko uwzględniających tak dobrze już poznane potrzeby zwierząt, a więc zapobiegających niedoborom pokarmowym, ale również specjalnych rozwiązań żywieniowych będących odpowiedzią na specyficzne cechy poszczególnych ras, odkrywane w miarę postępu badań naukowych.

Nie wszystkie psy mogą być żywione jednakowo, a ich wymagania pokarmowe są różne w zależności od wieku (szczenięta, psy dorosłe i starsze) oraz wielkości (rasy małe, średnie, duże i olbrzymie). Podobne zasady dotyczą kotów- odmienne zapotrzebowanie żywieniowe w zależności od wieku, trybu życia, wrażliwości, stanu fizjologicznego (np. sterylizacja) i również rasy (perskie, maine coon, syjamskie). Postęp w żywieniu zwierząt pozwolił na połączenie aspektu żywienia oraz zapobiegania, a także żywienia i leczenia.

Zatem jak to jest z tym żywieniem? Co jest właściwe dla naszego pupila a co nie? Dlaczego na rynku jest tyle karm? Która jest odpowiednia? Ma to jakieś znaczenie- przecież karma to karma?

W dzisiejszych czasach dobór karmy dla naszego psa czy kota stanowi nie lada wyzwanie. Firmy produkujące karmy dla zwierząt kuszą nas różnymi dodatkami mineralnymi i witaminowymi, smakami, zawartością mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Często widzimy opisy na workach: BEZ ZBÓŻ, BEZ KONSERWANTÓW, BEZ BARWNIKÓW, BEZ KUKURYDZY, PSZENICY, BIAŁKA SOJOWEGO itp., z dodatkiem spiruliny, NNKT, itp. Co to oznacza?

1. Dlaczego karma zawierająca „25% świeżego mięsa” dostarcza zaledwie 4% do 5% białka?

Zgodnie z prawem, producenci karm powinni podawać na opakowaniu surowce w porządku malejącym, według wagi przed poddaniem ich procesowi obróbki termicznej. Dlatego właśnie świeże mięso czy inne świeże produkty mogą znajdować się na samym początku listy, sprawiając błędne wrażenie, że są głównymi źródłami składników karmy. Ale nie należy zapominać, że świeże mięso zawiera 75% wody. Przykładowo, wprowadzenie przed obróbką termiczną 25 % świeżego mięsa jagnięcego, dostarczy zaledwie 4-5% białka w gotowej, suchej karmie. Załóżmy, że ta sama karma zawiera także 20% kukurydzy, 20% ryżu, 15% suszonych ryb, 10% tłuszczu drobiowego oraz 10% oleju roślinnego. Producent może napisać „JAGNIĘCINA” wielkimi literami, jako pierwszy składnik, ale pamiętajmy, że w rzeczywistości produkt ten będzie zawierał zaledwie 4-5 % białka jagnięcego, natomiast pierwszym składnikiem, pod względem ilościowym w karmie będą zboża.

Żywienie psów i kotów