Żywienie chomika

You are currently viewing Żywienie chomika

Żywienie chomika

  • Post category:Blog / Zoologia

Chomik to bardzo popularne zwierzątko domowe, które nie wymaga dużego zaangażowania. Jednak to na co powinniśmy najbardziej zwrócić uwagę posiadając chomika to jego żywienie.

Biorąc gotową karmę ze sklepu zwróćmy uwagę na jej skład. To co musi się w niej znajdować to na pewno zboża np. proso, owies czy pszenica, a także warzywa, nasiona czy rośliny.

Ciekawym i niewątpliwym atutem niektórych karm jest posiadanie w składzie dodatków mięsa drobiowego, ryb bądź oleju z łososia. Jako, iż chomiki mogą jeść dużo rzeczy warto jest wzbogacić ich dietę także o inne białka zwierzęce. Może to być odrobina jajka bądź suszone robaki jakim jest np. mącznik, który oprócz dobrego smaku jest źródłem witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego żywienia chomika. Podawanie mącznika nie powinno przekraczać 2-4 larw w tygodniu. Oprócz tego można podawać mu też chrząszcze, świerszcze i szarańcze.


Oprócz gotowych karm pamiętać należy też o kolbach, które również powinny znajdować się w codziennej diecie chomika. Mają one wpływ na ścieranie siekaczy co jest bardzo istotne, ponieważ zęby chomików rosną niemalże całe ich życie. Kolby są też kreatywną alternatywą zabawy dla chomika, który w poszukiwaniu swojego ulubionego nasiona czy owocu musi ją podgryzać. Istotne jest zapewnienie chomikowi nieustannego dostępu do świeżej i czystej wody.


Nie zapomnijmy o tym czego chomiki jeść nie powinny. Te produkty, na które musimy zwrócić szczególną uwagę to np. ziemniaki, cytrusy, rośliny strączkowe, kiwi, cebula czy słodycze ale również produkty mleczne. Ograniczyć też powinno się podawanie pestek słonecznika i orzeszków ziemnych, które w dużych ilościach mogą spowodować nadmierny przyrost masy ciała. Karmienie chomika to bardzo odpowiedzialne zadanie, pamiętając o tym co można a czego nie wolno podawać zwierzątku z pewnością będziemy mogli się nim cieszyć przez długi okres czasu.

milavet-karma-dla-chomika-Karmeo-Premium
https://milavet.pl/produkt/vitapol-karma-pelnoporcjowa-dla-chomika-1000g/