You are currently viewing Co zrobić gdy pies nie chce jeść – pomimo konsultacji i badań brak apetytu
pies nie chce jeść

Co zrobić gdy pies nie chce jeść – pomimo konsultacji i badań brak apetytu

Pomimo wszelkich starań, badań i konsultacji z lekarzem weterynarii nadal pies nie chce jeść – taka sytuacja może być bardzo frustrująca. Tym bardziej, jeśli pies który nie chce jeść to szczenię. Istnieje kilka możliwych przyczyn, dlaczego pies może odmawiać jedzenia, nawet po wyczerpujących badaniach. Co zrobić, gdy pies nie chce jeść?

Dlaczego pies nie chce jeść?

  1. Stres:
    • Stres może powodować utratę apetytu u psów. Do sytuacji stresowych w życiu psa należą: zmiany w otoczeniu (miejsce zamieszkania, hałas, nowi domownicy lub inne zwierzęta), samotność (długi czas spędzany samotnie w domu, wyjazd opiekuna), brak regularnej aktywności fizycznej, monotonne życie codzienne, nadmiar bodźców (hałas, sytuacje emocjonalne), niewłaściwy trening mocno oparty na wzmocnieniu negatywnym (warto skorzystać z technik opierających się na wzmocnieniu pozytywnym, które przynosi znacznie lepsze skutki) , zmiany w rutynie dnia, ból i choroby, traumatyczne wspomnienia.
  2. Choroba:
    • Mimo przeprowadzonych badań, niektóre schorzenia mogą być trudne do zdiagnozowania. W takiej sytuacji konieczne może być dalsze monitorowanie zachowania psa oraz współpraca z lekarzem weterynarii w celu ustalenia przyczyny problemu. Do chorób wpływających na niechęć do jedzenia należą między innymi choroby przewodu pokarmowego (zapalenie żołądka czy jelit, wrzody), infekcje bakteryjne, wirusowe czy pasożytnicze, problemy z zębami lub jamą ustną, problemy hormonalne, choroby przewlekłe, nowotwory, zatrucie pokarmowe. W przypadku leczenia, również podawane leki lub suplementy mogą wpływać na niechęć do jedzenia – czasem jest to skutek uboczny ich stosowania.

Pies jest zdrowy – a dalej nie chce jeść – co zrobić?

Wszystkie fizyczne przyczyny braku apetytu zostały wykluczone. Nasz ulubieniec nadal nie chce jeść, a karmienie stanowi codzienny problem. Istnieją sposoby, aby skusić psa na jedzenie swoich porcji. Jedną z nich może być zastosowanie smacznych, wysokoenergetycznych przysmaków, które pobudzą apetyt psa. Do takich przekąsek należą np. kolagenowe przegryzki, które dodatkowo wesprą regeneracje kostno-stawową, jak również wszelkiego rodzaju suszone przysmaki naturalne.

Niektóre psiaki nie przepadają za karmami suchymi. Warto w takim przypadku spróbować karm mokrych, które są zdecydowanie bardziej apetyczne – intensywnie pachną, a ich konsystencja pozwala na łatwe zjadanie. Dzięki większej zawartości wody, pozwalają na łatwiejsze utrzymanie nawodnienia organizmu. Są również świetnym kamuflażem dla suplementów lub leków, zwłaszcza gdy pies nie chce jeść.

Poza zaproponowaniem smakołyków, które mają pobudzić pieska do jedzenia, warto zainwestować swój czas w dłuższe i ciekawsze spędzanie czasu na zewnątrz. Pies jest zwierzęciem, które uwielbia eksplorować nowe miejsca, a jego organizm potrzebuje ruchu i aktywności fizycznej. Kilkanaście minut spędzonych w parku, na łące czy w lesie, a dodatkowo zabawa piłką lub innymi gadżetami, na pewno zmęczy naszego podopiecznego, a to spowoduje, że gdy pies nie chce jeść, następny posiłek zostanie zjedzony w całości.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W każdym przypadku ważne jest ścisłe monitorowanie zachowania psa, reakcji na różne sposoby prezentacji jedzenia oraz regularna komunikacja z lekarzem weterynarii w celu upewnienia się, że wybrany sposób postępowania jest bezpieczny i skuteczny. Bardzo ważna jest konsultacja, która wykluczy przeciwskazania np. do ruchu czy konkretnych suplementów, w przypadku chorób.

Pamiętaj, aby regularnie odwiedzać ze swoim psem weterynarza, który wykona okresowe badanie krwi oraz zwróci uwagę na zmiany w zachowaniu psa bądź w jego wyglądzie. Sam również zwracaj uwagę na niepokojące objawy i nie zwlekaj z odwiedzinami w gabinecie weterynaryjnym, jeśli tylko cokolwiek Cię martwi.