You are currently viewing Odpiaszczenie układu pokarmowego koni –kiedy oraz jak najskuteczniej to wykonać?

Odpiaszczenie układu pokarmowego koni –kiedy oraz jak najskuteczniej to wykonać?

Świadomość właścicieli koni na temat ich kopytnych podopiecznych nieustannie rośnie. Obecny rozwój nauki oraz najnowsze badania udzielają nam odpowiedzi na niegdyś skomplikowane pytania, dając nam tym samym niezbędne informacje do polepszenia warunków jakie zapewniamy naszym zwierzętom. Dzięki temu jesteśmy w stanie zadbać o ich zdrowie na długie lata.

W tym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na następujące pytania:

  • czym jest zapiaszczenie i odpiaszczenie układu pokarmowego konia?
  • kiedy i w jaki sposób dochodzi do zapiaszczenia?
  • jakie są objawy zapiaszczenia układu pokarmowego u koni oraz jakie płyną z tego zagrożenia?
  • jak zapobiegać zapiaszczeniu oraz jak je leczyć?

Czym jest zapiaszczenie układu pokarmowego koni?

O zapiaszczeniu mówimy w przypadku, gdy w układzie trawiennym (jelita) uzbiera się większa ilość piachu, której organizm nie jest w stanie sam oczyścić. Zalegające ziarenka gromadzą się w różnych odcinakach układu pokarmowego blokując enzymy trawienne oraz podrażniając jego błonę.

Kiedy i w jaki sposób dochodzi do zapiaszczenia?

W przypadku koni, zwierząt roślinożernych, przedostanie się pewnej ilości piachu/kurzu do układu trawiennego wraz z pokarmem jest nieuniknione. Znajdzie się on w każdej paszy objętościowej (siano, sianokiszonka, trawa, pastwiska). Na pochłanianie zbyt dużej ilości piachu są jednak najbardziej narażone konie pobierające pokarm z piaszczystych gleb – zarówno w formie wypasu na rzadkiej, krótkiej trawie, jak i pobieraniu siana podawanego prosto na podłoże. Słabej jakości siano również będzie charakteryzować się większą ilością kurzu, z którym układ pokarmowy może sobie nie poradzić.

Jakie są objawy zapiaszczenia układu pokarmowego u koni oraz jakie płyną z tego zagrożenia?

Nagromadzony piach będzie zaburzał utrzymanie naturalnej flory bakteryjnej jelit, odpowiedzialnej za wytwarzanie enzymów trawiennych, toteż cały proces trawienny. Jego zaburzenie może skutkować biegunką oraz utratą masy ciała, niekiedy przy jednoczesnym wzdęciu brzucha.

Dodatkowo ostre ziarenka podrażniają delikatną błonę ścian jelita oraz mogą wpłynąć na jego skręt. Prowadzi to do kolki spowodowanej typowo zapiaszczeniem (ang. sand colic). Donoszono, że gromadzenie się piasku w przewodzie pokarmowym koni może być odpowiedzialne nawet za 30% przypadków kolki, zwłaszcza na obszarach o piaszczystej glebie.

 Jedną z bardziej skutecznych metod diagnostycznych przy zapiaszczeniu jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jamy brzusznej.  Domową metodą jest wymieszanie obornika i wody w plastikowym worku lub gumowej rękawicy i pozostawienie mieszaniny na kilka godzin. Po tym czasie na dnie pojemnika powinna być widoczna zawartość piachu.

Jak zapobiegać zapiaszczeniu oraz jak je leczyć(odpiaszczać)?

Odpiaszczenie układu pokarmowego naszego konia jest ważnym zabiegiem, do którego powinno się podchodzić jak do werkowania czy odrobaczania – regularność , profilaktyka oraz dokładna obserwacja jest tu kluczem,  zwłaszcza gdy nasz koń żyje w warunkach narażających go na pobieranie zwiększonej ilości piachu.

Jednym z głównych składników używanych w procesie odpiaszczenia układu pokarmowego koni jest babka płesznik. Znana ze swoich właściwości przeczyszczających, a przy tym bezpieczna i delikatna dla układu trawiennego. Badania wskazują, że babka płesznik stymuluje skurcze perystaltyczne w jelicie, wypychając zalegający piach z przewodu pokarmowego, a przy tym chroni jelita przed uszkodzeniem.

Ponadto suplementacja probiotykami i prebiotykami może zmniejszać stany zapalne zwykle powodowane przez gromadzenie się piasku, poprawiając w ten sposób zdrowie, proces leczenia i ogólną ruchliwość jelita grubego.

Korzystanie z gotowych mieszanek, które zawierają połączenie najskuteczniejszych składników jest dobrym wyborem przy odpiaszczeniu układu pokarmowego naszego konia. Jednym z takich produktów jest np. PHARMILL Psyllium Equine Powder. Dodatek paszowy PHARMILL zawiera babkę płesznik, probiotyki pochodzenia drożdżowego i kompozycję ziół wspomagających procesy trawienne oraz redukujących wzdęcia. Czyni go to odpowiednim dla koni cierpiących na kolki i zaparcia spowodowane zapiaszczeniem.

Pharmill Psyllium Equine Powder

Sam proces odpiaszczenia powinien trwać ok. 10 dni, natomiast w poważniejszych przypadkach może się on przedłużyć nawet do 3-4 tygodni. Badania wykazały, że w przypadku podawana babki płesznik o wiele skuteczniejsze jest wprowadzenie jej w formie chwilowej kuracji, jako że profilaktyczne podawanie przez dłuższy czas niweluje jej działanie. Warto korzystać z suplementów sprawdzonych marek oraz uzgadniać dawkowanie z dietetykiem bądź lekarzem weterynarii.