You are currently viewing Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra do akwarium?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra do akwarium?

 • Post author:
 • Post category:Blog


Jeżeli zamierzasz założyć w swoim domu własne akwarium, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego filtra. Urządzenie to jest bowiem prawdziwym sercem każdego zbiornika. Dzięki jego pracy możliwe będzie stworzenie i utrzymanie właściwych warunków życiowych zarówno dla ryb, jak i roślin wodnych. Woda w akwariach pozbawionych filtra szybko staje się zanieczyszczona, a poziom jej natlenienia drastycznie spada, wywołując choroby u mieszkańców zbiornika, a często doprowadzając nawet do ich śmierci. Dobrze dobrany filtr do akwarium nie tylko oczyści wodę, ale zadba także o jej natlenienie.


Jakie są podstawowe rodzaje filtrów akwariowych?

 1. Filtry zewnętrzne
  Filtry tego typu są przeznaczone do montażu poza akwarium. Składają się z dwóch części: głowicy filtra oraz pojemnika. Wewnątrz głowicy umieszczona jest pompa odpowiadająca za pompowanie wody do akwarium. W środku pojemnika znajdują się media filtracyjne. Filtry zewnętrzne charakteryzują się dużą wydajnością, gdyż mają do zaoferowania największą objętość mediów filtracyjnych, dlatego poleca się je do zbiorników o dużej pojemności. Można w nich stosować filtrację mechaniczną, biologiczną i chemiczną według indywidualnych upodobań. Nie zajmują miejsca wewnątrz akwarium i zapewniają najlepszy przepływ wody.
 2. Filtry wewnętrzne
  Filtry wewnętrzne umieszcza się w środku akwarium. Montuje się je przy pomocy specjalnych przyssawek, które przyczepia się do wewnętrznej ścianki akwarium. To urządzenie jest także zbudowane z dwóch części: pompy oraz medium filtracyjnego. Zadaniem pompy jest zapewnienie odpowiedniego przepływu wody, a medium filtracyjne odpowiada za jej oczyszczanie. Tego typu filtry mają mniejszą wydajność od filtrów zewnętrznych, dlatego poleca się je do mniejszych zbiorników. Ich wadą jest fakt, iż zajmują one miejsce wewnątrz akwarium, psując jego wygląd. Wymagają też częstego czyszczenia, podczas którego brud z wnętrza filtra może przedostać się do wody.
 3. Filtry kaskadowe
  Filtry kaskadowe przypominają nieco filtry wewnętrzne. Montuje się je do krawędzi akwarium, więc nie są one (w przeciwieństwie do filtrów wewnętrznych) całe zanurzone w wodzie. Ze względu na specyficzny sposób montażu można ich używać tylko w zbiornikach bez pokryw. Są bardziej wydajne od filtrów wewnętrznych, jednak mniej od filtrów zewnętrznych. Można w nich stosować wkłady filtracyjne biologiczne i mechaniczne.

Wybierając filtr do swojego akwarium, pamiętaj, że musi być on przede wszystkim dopasowany do jego pojemności. Im większy masz zbiornik, tym wydajniejszy powinien być filtr. Zwracaj także uwagę na jego estetykę i głośność pracy.