Jedna z najstarszych ras psów, maltańczyk, to psy o wyjątkowym uroku, odwadze i wszechstronności. Dlatego też maltańczyk idealny na przyjaciela. Wczesne wzmianki z IX wieku p.n.e. opowiadają o ich zdolnościach łowczych na szczury i myszy, przebywaniu w otoczeniu arystokracji jako zwierzęta towarzyszące, cieszyły się miłością swoich opiekunów. Często również pojawiają się w dziełach malarzy i pisarzy.
Maltańczyk – opis rasy
Te niezbyt duże, puszyste pieski z długą sierścią, we wzorcu FCI figurują w typie biszonów. Nie przekraczają granic od 2 do 4 kg, samce są nieco większe od samic, natomiast w kłębie mają od 20 do 25 cm. Bardzo charakterystyczne są ich duże, okrągłe oczy w kolorze czarnym. Na tle białej sierści świetnie kontrastują, wraz z poduszkami łap i noskiem. Urocze pieski mają kufy średniej długości, lekko sterczące, trójkątne uszka i szeroką, małą głowę osadzoną na długiej szyi. Wpisana w prostokąt sylwetka, prosty grzbiet, który kończy zagięty ogonek. Poruszają się lekko, a dzięki długiej sierści, zdają się płynąć.
Zabarwione tylko na biało lub w odcieniu kości słoniowej, pieski te mają konkretnie narzucane cechy wyglądu. Włos ma być prosty, gładki i przyjemny w dotyku, niedopuszczalne są loki czy fale. Każda inna odmiana kolorystyczna również jest odrzucana w selekcji do hodowli. Maltańczyk idealny na przyjaciela, a przy tym ma cieszyć oko.
Maltańczyk – potrzeby i opieka
Wyjątkowy wygląd maltańczyk zawdzięcza swojej wyjątkowej, długiej sierści. Jest ona bardzo podatna na skołtunienia i filcowanie, dlatego psa tej rasy należy regularnie pielęgnować i w razie potrzeby przystrzygać. Zaleca się, aby maltańczyki były kąpane raz na miesiąc lub częściej, nawet co dwa tygodnie. Przed kąpielą piesek powinien być dokładnie i z wyczuciem wyczesany. Najlepszy będzie szampon nawilżający, delikatny dla skóry i przeznaczony do włosów białych. Umyty włos osusza się ręcznikiem, po czym, delikatnie czesząc, suszy się suszarką.
Długi, piękny włos maltańczyka wymaga codziennej pielęgnacji. Czesanie i drobne poprawki nożyczkami to zabiegi, które będą towarzyszyć psiakowi przez całe jego życie, więc warto go przygotować do tego jak jest jeszcze mały. Często psy nie przepadają za wyczesywaniem, ciągnięcie grzebieniem sierści jest zwyczajnie nieprzyjemne. Do pielęgnacji warto wykorzystać przyrządy takie jak szczotki – pudlówki czy grzebienie z długimi metalowymi zębami.
Problemy zdrowotne
Psy rasy maltańczyk są zwierzętami wytrzymałymi i długowiecznymi. Odpowiednio zaopiekowane dożywają nawet do 20. roku życia. Nie są również obciążane chorobami genetycznymi. Są natomiast łakome i należy bardzo uważać, co dajemy im jeść, gdyż bardzo szybko tyją. Ważne jest żywienie piesków tej rasy od początku karmami wysokiej jakości, dzięki czemu unikniemy alergii pokarmowych, problemów gastrycznych, czy problemów skórnych. Właściwe żywienie pozwoli ograniczyć również problemy kostno-stawowe, na które wpływa nadwaga i złe suplementowanie.
Maltańczyk idealny na przyjaciela
Maltańczyki, to pieski które od lat były hodowane w celu towarzyszenia człowiekowi. Posiadają charakter towarzyskiego, kontaktowego zwierzaka, który lubi spędzać czas z ludźmi. Z tego też względu nie są polecane dla osób, które często i długo przebywają poza domem. To wrażliwe psy, które przy braku towarzystwa potrafią popadać w depresję i wykształcać w sobie lęk separacyjny, a to już wymaga długiej i czasochłonnej pracy, często z behawiorystą.
Pieski rasy maltańczyk lubią wyzwania i aktywne spędzanie czasu. Regularna praca z nimi pozwoli utrzymać je w zdrowiu psychicznym, a ich skłonność do nauki nowych zachowań i zabawy może sprawić wiele przyjemności właścicielowi. Ich umiejętność szybkiego uczenia musi być bacznie kontrolowana, gdyż tak szybko jak nowych, właściwych zachowań, uczą się również tych niewłaściwych.
W stosunku do obcych bywają nieufne i nieśmiałe. Aby przewalczyć w nich lęki i oswoić z obecnością obcych osób, warto socjalizować psa od jego najmłodszych momentów. Przebywanie wśród hałaśliwego życia ludzi pozwoli mu zaznajomić się z tym, co może go spotkać w przyszłości i wyciszyć jego czasem gwałtowne reakcje.
Dlaczego właśnie maltańczyk?
Maltańczyki to pieski o wielkim serduszku, aktywne i chętne do zabawy. Wymagają poświęcenia czasu, jednak oddają to ze zdwojoną siłą. Psy rasy maltańskiej chętnie udzielają się towarzysko, przy czym są karne w stosunku do każdego domownika i chętnie słuchają wyuczonych komend. Zapewnienie im dużo ruchu, towarzystwa i dobrego jedzenia stanowi podstawy, dzięki którym pozostaną w zdrowiu fizycznym i psychicznym.