Powodów, dla których pies nie ma apetytu, jest bardzo wiele. Najczęstszą jednak kwestią pozostaje złe samopoczucie wywołane problemami chorobowymi. Jednym z stosunkowo trudnych do wykrycia, a jednocześnie siejącym spustoszenie w organizmie, jest pasożyt wewnętrzny Lamblia u psa – przyczyna braku apetytu u zwierząt.
Lamblia u psa – co to jest?
Lamblia jest pierwotniakiem pasożytniczym bytującym w jelitach, którym dość łatwo się zarazić, a przy tym ciężko wykryć. Do zakażenia dochodzi poprzez spożycie wody lub karmy z cystami, jak również przez kontakt z osobnikiem-nosicielem. Pies zarażony może nie mieć objawów zupełnie, a rozsiewać cysty.
Jeżeli pojawią się symptomy lambliozy, takie jak osłabienie, bulgotanie w brzuchu, biegunka czy wymioty, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Ten zaleci pobranie próbek kału z kilku dni (jest to bardzo ważne, gdyż cysty lamblia są wydalane w różnych porach dnia i w różnych ilościach), a po zbadaniu ich zaleci leczenie środkami na pasożyty.
Leczenie z reguły jest długotrwałe, gdyż cysty mogą bytować w środowisku przebywania zwierzęcia przez dłuższy czas. Gdy po skończeniu kuracji w badaniu kału po raz kolejny pojawią się cysty lamblia, koniecznie trzeba ją powtórzyć.
Nie warto lekceważyć objawów lamblia u psa. Pierwotniaki potrafią ograniczyć przyswajanie składników odżywczych z jedzenia, co prostą drogą doprowadza do osłabienia i wyniszczania organizmu.
Lamblia u psa – przyczyna braku apetytu
Odpowiedzialny właściciel psa zauważy u niego wszelkie zmiany w zachowaniu. Bardzo ważnym objawem złego stanu zdrowia jest osowiałość, niechęć do jedzenia, biegunka czy nudności przechodzące w wymioty. Jeżeli nasz piesek odmawia swoich standardowych posiłków, należy bezzwłocznie skontaktować się lub udać do weterynarza, który sprawdzi stan zdrowia naszego psa, zaleci również konieczne badania.
Dzięki pomocy lekarza, pies ma szansę szybko i skutecznie wrócić do zdrowia – podane leki bardzo szybko powinny przywrócić chęć do jedzenia, a to, wraz z rozpoczętym leczeniem, zwróci zwierzakowi dobry nastrój i poprawi jego kondycję. Warto w trakcie leczenia wzbogacić dietę psa o prebiotyki lub suplementy witaminowe.