You are currently viewing Jakie rybki wybrać do pierwszego akwarium?

Jakie rybki wybrać do pierwszego akwarium?

 • Post author:
 • Post category:Blog

Przygoda z akwarystyką to piękne przeżycie. Obserwacja podwodnego świata i życia jego mieszkańców może stać się wspaniałą odskocznią od problemów dnia codziennego. Przyglądanie się ich zwyczajom i zachowaniom wpływa kojąco na nerwy, dlatego, jeżeli masz ochotę założyć swoje pierwsze akwarium – nie zwlekaj!

Jakie powinno być pierwsze akwarium?


Wybierając swoje pierwsze akwarium, nie kupuj bardzo dużego zbiornika. Najlepsze będzie niewielkie akwarium. Przemyśl, gdzie je postawisz. Optymalne miejsce nie powinno być za jasne, gdyż w takich warunkach o wiele szybciej rozwijać się będą uciążliwe glony. Nie zapomnij, że oprócz samego zbiornika musisz jeszcze kupić: grzałkę, filtr do akwarium, specjalne oświetlenie (może być to belka lub pokrywa), podbierak, czyścik do szyb, termometr, odmulacz, podłoże, napowietrzacz i preparaty ułatwiające prowadzenie akwarium.

Na jakie ryby się zdecydować?

Kiedy już masz akwarium i cały niezbędny osprzęt, pora wybrać odpowiednie gatunki ryb. Na początku warto zdecydować się na gatunki nieagresywne, które nie przysporzą Ci problemów i łatwo będzie o nie dbać. Oto ryby polecane do pierwszego akwarium:

 1. Gupiki
  To gatunek ryb o niewielkich wymaganiach. Można je hodować nawet w 30 l zbiornikach. Mają dużą tolerancję na temperaturę wody (od 20 do 28°C) i łatwo się rozmnażają.
 2. Mieczyki Hellera
  Wymagają zbiornika o pojemności około 100 l. Warto zakupić jednego lub dwa samce i trzymać je razem z 5-6 samicami. Ryby te doskonale współżyją z innymi mieszkańcami akwarium.
 3. Kardynałki chińskie
  Można je trzymać w 50 l zbiorniku. Lubią bogatą roślinność i oświetlenie. Tolerują niską temperaturę wody. Doskonale hoduje się je np. z brzankami i danio.
 4. Danio pręgowane
  Przyjacielskie i nieagresywne rybki, które dobrze znoszą nawet chłodną wodę (18°C).
 5. Neony
  Mają dużą tolerancję cieplną. Woda może mieć od 21 do 28°C. Ich bogata kolorystyka sprawia, że wyglądają bardzo efektownie. Są przyjacielskie względem innych ryb.