Czym kierować się przy wyborze żwirku dla kota?

  • Blog
  • 5 mins read
You are currently viewing Czym kierować się przy wyborze żwirku dla kota?
CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE ŻWIRKU DLA KOTA?

Czym kierować się przy wyborze żwirku dla kota?

  • Post category:Blog

Wybierając żwirek dla kota powinniśmy kierować się nie własnymi upodobaniami, ale przede wszystkim kocimi. Warto pamiętać, że nie każdy kot zaakceptuje konkretny żwirek,

np. z powodu zapachu. Inną przyczyną może być rodzaj materiału, z którego został wykonany żwirek lub jego struktura.

Poza tym nie wszystkie koty lubią, kiedy coś szeleści im w kuwecie. Jeszcze inną przyczyną niechęci do korzystania z kuwety może być reakcja alergiczna na materiał, z którego żwirek został wykonany. Taki materiał może uczulać zarówno kota, jak i jego właściciela. Dlatego warto wiedzieć, jakimi cechami charakteryzują się różne żwirki.

W sprzedaży można wyróżnić trzy podstawowe grupy żwirków. Są one:

  • pochodzenia roślinnego,
  • pochodzenia bentonitowego,
  • silikonowe.

Decydując się na żwirek pochodzenia roślinnego warto pamiętać, że występuje on w dwóch rodzajach: zbrylający i niezbrylający. Zazwyczaj jest on biodegradowalny, ponieważ został wykonany w 100% z naturalnych składników bez chemicznych dodatków. Jest delikatny dla kocich łap, lekki i nie kurzy się. Materiał, z którego został wykonany ma różne kształty i wielkości: od pałeczek po trociny. Taki żwirek może zawierać roślinne granulki niwelujące zapach, a także przenosić się na łapach i sierści, zwłaszcza te drobniejsze trociny. Inną rzeczą, o której warto pamiętać to ta, że żwirki wykonane z niezbrylających się materiałów są mnie wydajne, ponieważ trzeba je częściej wymieniać i to przeważnie całościowo.

Innym rodzajem żwirku pochodzenia roślinnego są te wytworzone z kukurydzy lub grochu. Jest on polecany dla małych kociaków, ponieważ jest bardzo bezpieczny. Ma on neutralny zapach, ale może również występować w formie zapachowej. Jest w 100% naturalny, nie zawiera dodatków chemicznych, można go wrzucać do pojemnika na BIO-odpady i rozpuszcza się całkowicie w wodzie. Dzięki surowcom, z których został zrobiony, tworzy niewielkie i nierozpadające się bryłki, które łatwo można sprzątnąć. Dzięki drobnej granulacji oraz gładkiej i okrągłej formie słabiej przywiera do kocich łap. Przy zakupie tego rodzaju żwirku należy zwrócić uwagę, że może on być zjadany przez naszego pupila. Jeśli kot nie jest uczulony na kukurydzę lub groch nie powinno wywołać to u niego żadnej reakcji alergicznej, czy też doprowadzić do zatoru w przełyku czy żołądku, ponieważ wilgoć pozwoli na jego rozpuszczenie. Poza tym tego rodzaju żwirki mogą utrwalać zwyczaj kota do jego zjadania, co z kolei może doprowadzić do tego, że kot będzie zjadał każdy żwirek.

Jeszcze innym rodzajem żwirków jest żwir silikonowy, który najczęściej występuje w postaci bezbarwnych kryształków, które przypominają potłuczone szkło. Piaskowa struktura zachęca kota do jego zakopywania. Bardzo dobrze pochłania zapach moczu oraz zatrzymuje wilgoć wewnątrz granulatu. Żwir ten nie kurzy się, jest cięższy od drewnianego i zbożowego. Może być bezzapachowy lub zapachowy, uwalniając zapach pod wpływem wilgoci. Decydując się na zakup tego rodzaju żwirku należy wziąć po uwagę, że resztki kału mogą osadzać się na granulkach, jeśli dobrze go nie wybierzemy. Estetyka jego jest niska, ponieważ granulat nabiera żółtego koloru od moczu. Szeleszczący dźwięk może zniechęcać niektóre koty, a forma granulatu może powodować ból u niektórych kotów.

Ostatnim rodzajem żwiru, na który chciałabym zwrócić uwagę, jest żwir bentonitowy, który ma różne granulaty. Może być on drobny i grubszy. Występują w postaci bezzapachowej, jak i zapachowej np. zielony las. Może się kurzyć. Zawiera cząstki nanosrebra, czyli naturalnego antybiotyku, który ma właściwości antyseptyczne i dezynfekujące. Posiada duże właściwości absorbujące zapach moczu. Nie nadaje się jednak dla małych kociaków, ponieważ w sytuacji połknięcia go przez zwierzaka tworzy grudki, które mogą uszkodzić ściany przewodu pokarmowego. Nie nadaje się również do trzymania go w wilgotnych miejscach, gdyż przez kontakt z wilgocią skraca się jego przydatność. Może również przywierać do dna kuwety.

Jeśli chodzi o grubość warstwy, która powinna znaleźć się w kuwecie kota, to każdy producent określa jej granice. Jednak biorąc pod uwagę komfort naszego pupila najbardziej odpowiednia warstwa to 7-10 cm. Dzięki temu kot będzie wygodniej kopać, a jeśli jest to żwirek zbrylający to wszystko zostanie lepiej uformowane, co ułatwi nam jego sprzątnięcie.