Czy należy dbać o zdrowe zęby i dziąsła swojego Pupila?

  • Blog
  • 2 mins read
You are currently viewing Czy należy dbać o zdrowe zęby i dziąsła swojego Pupila?
milavet - dbanie o zęby pupila

Czy należy dbać o zdrowe zęby i dziąsła swojego Pupila?

  • Post category:Blog

Higiena jamy ustnej Twojego psa to bardzo ważny element jego prawidłowego rozwoju. Zaniedbanie
tego procesu może doprowadzić do szeregu zmian patologicznych w obrębie jamy ustnej.

Pierwsze oznaki choroby przyzębia zaczynają pojawiać się już u czterech na pięć psów powyżej trzeciego roku życia.

Podstawową przyczyną powstawania chorób przyzębia oraz innych chorób jamy ustnej jest płytka nazębna. Cóż to takiego?

Płytka nazębna to spoisty nalot w kolorze złamanej bieli gromadzący się na powierzchni zęba i uformowany z resztek pokarmowych, bakterii oraz produktów bakteryjnych. Płytkę nazębną możemy łatwo usunąć z powierzchni zębów poprzez regularne ich szczotkowanie.

Zęby pupila po zabiegu
Zęby pupila przed zabiegiem

Zatem jaka jest różnica między płytką nazębną a kamieniem nazębnym?

Kamień nazębny tworzy się wówczas, gdy ślina oraz płyn dziąsłowy, które zawierają duże ilości minerałów, powodują zwapnienie płytki nazębnej. Kamień o szorstkiej, porowatej powierzchni sprzyjającej odkładaniu dalszej płytki nazębnej może się uformować w okresie krótszym niż 48 godzin od rozpoczęcia procesu gromadzenia się płytki nazębnej. Kamień nazębny może być usunięty jedynie metodą skalingu przez lekarza weterynarii.

Jakie mamy możliwości w zapobieganiu osadzania się płytki nazębnej na zębach naszego podopiecznego a jakie w przypadku leczenia już bardziej zaawansowanych zmian?

Możliwości i pomysłów jest wiele. Są to: regularne szczotkowanie zębów, dodawanie do wody płynów ograniczających powstawanie płytki nazębnej, stosowanie past enzymatycznych czy sprayów doustnych. Dobór środka pielęgnacyjnego tak naprawdę zależy od samego zwierzęcia oraz od tego na ile z nami współpracuje i dokładnie z jakim problemem mamy do czynienia.

Zęby pupila przed zabiegiem
Zęby pupila po zabiegu

Niewątpliwie będą nam też bardzo pomocne różnego rodzaju gryzaki czy zabawki wspomagające usuwanie resztek pokarmowych z jamy ustnej.