You are currently viewing Czy kotom należy obcinać paznokcie?

Czy kotom należy obcinać paznokcie?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Kocie pazury odgrywają ważną rolę w życiu naszego pupila – stanowią narzędzie obrony, ułatwiają wspinanie się czy polowanie na małe zwierzęta. Zdarza się jednak, że kot drapie meble czy zdziera tapetę ze ścian, my zaś zaczynamy myśleć o ukróceniu tych zniszczeń poprzez przycięcie pazurów zwierzęcia. Kiedy możemy to zrobić i w jaki sposób się do tego zabrać?

Kiedy obcinanie kocich pazurów ma sens?

Koty są drapieżnikami, a pazury stanowią w naturze niezbędny element ich życia. Dlatego nie wolno obcinać ich tym zwierzętom, które od czasu do czasu opuszczają mieszkanie i wychodzą na zewnątrz – w ten sposób pozbawimy je możliwości obrony przed psami, większymi kotami czy agresywnymi ludźmi. Co więcej, koty wychodzące na zewnątrz używają pazurów do oznaczania terenu – ten sposób jest dla nich równie ważny, co znaczenie za pomocą zapachu.

Inaczej wygląda sytuacja z kotem, który nigdy nie opuszcza domu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie oduczyć go drapania mebli, możemy spróbować skrócić mu pazurki. Pamiętajmy jednak, że koty nie lubią, gdy przeprowadzamy zabiegi w obrębie ich łapek. Dlatego warto zacząć robić to jak najwcześniej, nawet już w szóstym tygodniu życia zwierzątka – im mniejszy kociak, tym łatwiej będzie mu do tego przywyknąć.

Kocie pazury są zbyt twarde, by można było przyciąć je zwykłymi nożyczkami lub „ludzkimi” cążkami – koniecznie wykorzystajmy do tego celu specjalistyczne gilotyny do obcinania pazurów, które można kupić w sklepie zoologicznym. Zacznijmy od wzięcia łapki pomiędzy palce i delikatnego naciśnięcia poduszki – dzięki temu pazurki się wysuną. Pamiętajmy, że podcinać wolno wyłącznie przezroczystą część – pod żadnym pozorem nie naruszajmy różowego obszaru. Mieszczą się w nim naczynia krwionośne i ucięcie tej struktury wywoła u zwierzęcia krwotok i ból.

Jeżeli mimo naszych starań zwierzę podczas zabiegu jest agresywne, gryzie i próbuje się wyswobodzić, nie próbujmy unieruchomić go na siłę – zamiast tego udajmy się do gabinetu weterynaryjnego, w którym lekarz lub technik szybko i sprawnie obetnie pazury naszemu kotu.

By zabieg był skuteczny na dłuższą metę, powinniśmy przycinać kocie pazury regularnie. Dokładny czas zależy od gatunku i organizmu zwierzęcia, dlatego musimy ocenić sami drogą obserwacji, jaka częstotliwość będzie najlepsza. O tym, że kolejne przycięcie jest niezbędne, świadczyć będą świeże zadrapania na meblach i przedmiotach.