Choroby przenoszone przez kleszcze

You are currently viewing Choroby przenoszone przez kleszcze

Choroby przenoszone przez kleszcze

Pewnie wielu z Was zastanawiało się, dlaczego tak naprawdę mamy chronić swoich pupili przed KLESZCZAMI! Dlatego właśnie my przychodzimy do Państwa z odpowiedzią!

Pasożyty zewnętrzne takie jak kleszcze występują coraz częściej w naszym otoczeniu. Są często nosicielami chorób zakaźnych i
pasożytniczych, które mogą być także groźne dla człowieka (zoonozy). W ostatnich latach obserwuje się wydłużony okres aktywności kleszczy. Związane jest to ze zmianami klimatu, który w ostatnich czasach uległ złagodzeniu.

Choroby przenoszone przez kleszcze:

  • Boreliozę – choroba z Lyme wywołana przez krętka Borrelia burgorferi- wektorem jest kleszcz pospolity oraz kleszcz jeżowy. To bakteryjna choroba psów, kotów, koni i ludzi. Objawy mogą pojawić się dopiero po 2- 5 miesiącach od zakażenia. U ludzi może pojawić się rumień, objawy grypopodobne oraz nieprawidłowości dotyczące stawów, serca czy układu nerwowego.
  • Anaplazmoza – erlichioza- czynnikiem etilogicznym choroby są drobnoustroje Anaplasma phagocytophilum, a wektorem kleszcz
    pospolity. Jest to choroba objawiająca się kulawizną, kaszlem i granulacytarną anaplazmozą u psów, koni i ludzi włącznie z małopłytkowością, anemią i chorobami immunologicznymi. Podejrzewa się, że golden retriver oraz labrador retriver są rasami, które mogą wykazywać zwiększoną wrażliwość na zakażenie.
  • Bartoneloza – wywołana przez bakterię Bartonella spp. Istnieją 2 drogi transmisji choroby: kontakt bezpośredni z zakażonym
    zwierzęciem i środowiskiem zanieczyszczonym przez zarazek oraz za pośrednictwem stawonogów, spełniających rolę wektora
    zarazka. Wektorami są pchła kocia, roztocza, wesz ludzka, świerzbowce, kleszcz psi Rhipicephalus sanguineus, moskity, pchła szczurza. Czas trwania choroby jest różny od 1 miesiąca do 2 lat. Bartonella jest przyczyną przewlekłego zakażenia śródbłonka naczyń krwionośnych różnych narządów. Na początku mamy objawy nieswoiste gorączka, utrata masy ciała i anoreksja u kotów i psów, a także okazjonalne bóle głowy u ludzi.
  • Mykoplazmoza – zakaźna niedokrwistość kotów wywołana przez Mycoplazma haemofelis. Zakażenie może odbywać się przez
    ukąszenia ektopasożytów (pchły, kleszcze) lub walki kotów (kontakt z krwią), wtedy może wystąpić łącznie z FeLV, szczególnie u kocurów wychodzących i walczących ze sobą. Objawy: bladość luz zażółcenie błon śluzowych, osłabienie, anemia, tachykardia, tachypnoe, spadek apetytu. Dodatkowo u kotów z FeLV zapalenie jamy ustnej.
  • Babeszjozę – inaczej piroplazmoza. Przenoszona przez kleszcze właściwe choroba spowodowana inwazją pierwotniaków z
    rodzaju Babesia. Przebieg choroby może być łagodny do ciężkiego, kończącego się śmiercią psa. Objawy nieswoiste: gorączka, posmutnienie, brak apetytu, bladość i (lub) zażółcenie błon śluzowych, przyśpieszenie tętna i oddechów, wymioty, biegunka, hemoglobinuria. W przypadkach cięższych możliwość rozwoju hemolizy, zapalenia trzustki, obrzęku płuc, uszkodzenia nerek, wątroby, mięśnia sercowego i mózgu.
  • Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) – powodowane przez wirusa KZM. Wirus ten atakuje komórki nerwowe w mózgu oraz otaczające go struktury. Rezerwuar choroby stanowią głownie małe gryzonie i kleszcze, które przekazują zakażenie na następne pokolenia. Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez ukłucie chorego kleszcza, ale też w skutek spożycia niepasteryzowanego mleka lub jego przetworów pochodzących od krów i kóz zainfekowanych tym wirusem. Wyróżniamy dwie fazy KZM. Okres wylęgania choroby wynosi około tygodnia- 4 do 28 dni. A aż 1/3 chorych nie pamięta ugryzienia przez kleszcza. Początkowe objawy mają charakter grypopodobny: złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy i mięśni kończyn, bóle gałek ocznych, nudności, wymioty i bóle brzucha. Gorączka do 38 stopni Celsjusza. Druga faza to faza objawów neurologicznych pod postacią zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych. Wysoka gorączka do 40 stopni Celsjusza, złe samopoczucie, nudności, wymioty i bóle brzucha. Zaznaczone są objawy oponowe, w tym sztywność karku. Objawy neurologiczne postępują. Natomiast leczenie ograniczone jest jedynie do łagodzenia objawów, czyli uśmierzenia bólu i łagodzenie gorączki.

Jak należy chronić zwierzęta przed pasożytami zewnętrznymi:

Podstawowa zasada:

  • Zaleca się profilaktyczne zabezpieczanie zwierzęcia przed kontaktem z pasożytami zewnętrznymi. Z wielu preparatów dostępnych na rynku najwłaściwszy zaleci lekarz weterynarii.

Dobra rada:

  • Przy stosowaniu preparatów zabezpieczających należy zapisywać sobie datę kolejnego zabiegu.
  • Zabezpieczać pupile całym rokiem.
  • Po poradę co do wybrania właściwego preparatu zawsze udawać się do lekarza weterynarii.

Profilaktyka skóry na co dzień:

  • Regularne oglądanie skóry zwierząt.
  • Szczotkowanie co umożliwia usunięcie kleszczy zanim wczepią się w skórę, pozwala również stwierdzić nabytą inwazje pcheł.

Nie lekceważmy pasożytów i jak tylko możemy chrońmy naszych czworonożnych przyjaciół, ponieważ łatwo jest złapać chorobę a już ciężej z niej wyjść!
 
Po porady zapraszamy do naszego Gabinetu Weterynaryjnego MILA, zawsze staramy się jak najlepiej dobrać preparaty dla Państwa Pupila!


Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony www.milavet.pl, gdzie można również samemu poczytać o preparatach, które mamy w naszej ofercie!