CHOROBY GOŁĘBI – na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

  • Blog
  • 2 mins read
You are currently viewing CHOROBY GOŁĘBI – na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
milavet.pl - choroby gołębi

CHOROBY GOŁĘBI – na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

  • Post category:Blog

Niejednokrotnie zadawane jest mi pytanie Pani Emilio dlaczego moje gołębie chorują? Przecież dostają i dobre jedzenie i witaminy, a mimo to mają biegunkę, albo są na tyle słabe że i tak padają?!


Jeśli chodzi o choroby u gołębi to wpływa na nie wiele czynników.

Są to warunki utrzymania, zagęszczenie zwierząt, grupy wiekowe, sposób karmienia, jakość karmy, użytkowanie gołębi, dane dotyczące wystaw, zakupu nowych gołębi, dolotów, czasów lotów, przebytych chorób czy niepokojących objawów i zachowań. Po uwagę bierzemy też krzywą wydajności gołębi, wychów, pierzenie, zużycie karmy i wody.


Również  bardzo istotnym wskaźnikiem są już przeprowadzone badania- zbiorcze badanie kału, badanie sekcyjne padłych sztuk-  oraz podjęte próby leczenia zarówno te samodzielne jak i przy pomocy osób trzecich.


 Jeśli prowadzona jest profilaktyka w stadzie w postaci odrobaczania i szczepień – to istotne są daty i odstępy czasowe, w których zostały przeprowadzone.


Mając te wszystkie informacje możemy przystąpić do badania klinicznego. Pod uwagę bierzemy najpierw całe stado, a potem typujemy pojedyncze sztuki, które wykazują niepokojące objawy- np. odstawanie z boku, zarzucanie głowy na tył, biegunka, zanieczyszczone odchodami nóżki i posklejane pióra na ogonie, zamknięte i posklejane powieki, wypływ z nozdrzy, zianie, trudności w oddychaniu, osłabienie, zaburzenia nerwowe, chodzenie wkoło, niechęć do lotów, kulawizny,  pojedyncze padłe sztuki lub większe ilości.


Po obejrzeniu stada typuje sztuki, które poddaje dalszemu bardziej wnikliwemu badaniu. Zaglądając w każdy otwór, omacując każdą część ciała, osłuchując jestem w stanie dojść, gdzie tkwi problem. Mając przy tym dane z wywiadu, wyniki badań dodatkowych oraz stan kliniczny pacjenta jestem w stanie postawić diagnozę i podjąć leczenie, bądź zmodyfikować to, które już zostało podjęte.