Jeśli masz psa, który jest wybredny i niechętnie przyjmuje pokarm, wiesz, jak stresujące może być znalezienie sposobu na zadowolenie jego podniebienia. Pies niejadek może stwarzać wyzwania, ale istnieje wiele strategii żywieniowych, które mogą pomóc zaspokoić jego apetyt i zapewnić mu odpowiednie odżywianie. Przedstawiamy 5 pomysłów na zachęcenie psa do jedzenia!
Przejdź do:
Czemu pies nie chce jeść?
Powodów, przez które pies nie chce jeść może być wiele. Problemem najważniejszym może być choroba, równie nieprzyjemne dla psa jest narażenie na zwiększony stres. Jednak gdy te powody zostaną wykluczone, a nasz psiak nadal odmawia posiłków, sprawdź nasze 5 pomysłów na zachęcenie psa do jedzenia.
1. Konsultacja weterynaryjna
Pierwszym z 5 pomysłów na zachęcenie psa do jedzenia (i najważniejszym!) są odwiedziny u lekarza weterynarii. Jeśli twój wydaje się być niejadkiem, ważne jest najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć wszelkie poważne problemy zdrowotne. Niekiedy wybredność żywieniowa może być objawem innych kwestii zdrowotnych, więc ważne jest, aby otrzymać profesjonalną opinię. Przyjmowanie różnych suplementów czy leków może również wpłynąć na niechęć psa do jedzenia. Zwróć na to uwagę i przekaż taką informację swojemu lekarzowi weterynarii. Jeśli będzie możliwość, to poszuka on innego rozwiązania dla Twojego zwierzaka, aby apetyt powrócił.
Dostarczenie psu suplementu z witaminami może pobudzić apetyt. Produkty, które uzupełnią niedobory powodujące niechęć do jedzenia, są bogate składem, zawierają mikro i makro elementy. Znajdziesz je np. w produkcie MIKITA Multi Vit Canis Megavit czy w YARROWIA Canifelox Complete.
2. Eksperymentowanie ze smakami i konsystencją karmy
Niektóre psy po prostu mają swoje upodobania, jeśli chodzi o smak i konsystencję jedzenia. Spróbuj różnych marek karmy suchej i mokrej, a także alternatywnych źródeł białka, takich jak kurczak, przepiórka, królik czy ryba. Świetnym pomysłem będzie też dodawanie aromatycznych olejów do karmy, które zawierają Omega-3, fosfolipidy i przeciwutleniacze, dzięki czemu jeszcze wesprą walkę z niechęcią do jedzenia.
Na rynku występują karmy w bardzo wielu smakach, zawierające różne rodzaje mięsa. Karmy mokre są dość często wybierane przez psy przez swój intensywny aromat, miękkie kawałki i smakowitość. Poza przepysznymi smakołykami z pstrągiem, jagnięciną czy kaczką, w ofercie sklepów znajdziemy też karmy hipoalergiczne, jeśli obawiamy się o uczulenia u naszego psa.
3. Gotowanie w domu
Jeśli twój pies jest wyjątkowo wybredny, spróbuj rozważyć gotowanie posiłków dla niego w domu. Biorąc pod uwagę osobnicze potrzeby (wiek, rozmiary, wykonywaną pracę, itd.), weterynarz lub dietetyk jest w stanie ułożyć i zbilansować odpowiednio dietę dla Twojego pupila. Bardzo ważne jest to, jakie produkty chcemy używać – powinny być jakościowo dobre, zróżnicowane i posiadać określoną ilość mikro i makro składników.
Zakłada się, że zawartość procentowa mięsa powinna wynosić około 70-80%, a komponenty roślinne około 20-30%. Znajomość zawartych witamin i składników odżywczych w poszczególnych elementach pozwoli uniknąć żywienia z niedoborami – wszelkie braki w posiłkach przygotowanych samodzielnie można uzupełnić suplementami i dodatkami. Pod żadnym pozorem do gotowanego jedzenia nie dodaje się soli i przypraw.
4. Stymulacja apetytu
Czasem, aby skusić psa na pyszny posiłek, trzeba wymóc na nim dodatkową aktywność, rozbudzić ciekawość. Przydatne w takich przypadkach będą zabawki, które można wypełnić jedzeniem. Wymagają one sporo czasu i zaangażowania psa, a jednocześnie stymulują ośrodek nagrody. Motywacja smakołykami wpływa na chęć jedzenia i pobudza apetyt. Niektóre psy bardzo lubią pracę, która prowadzi ostatecznie do gratyfikacji w postaci smacznego posiłku.
5. Regularne posiłki
Aby dopełnić starania o lepszy apetyt u pieska, koniecznie zaplanuj posiłki w ciągu dnia. Bardzo ważne są konkretne, stałe godziny, w których zwierzak dostaje jeść. Dodatkowo, żeby uniknąć odmawiania jedzenia, staraj się nie dokarmiać psa smakołykami, które będą smaczniejszą i ciekawszą alternatywą dla podstawowych posiłków.
5 pomysłów na zachęcenie psa do jedzenia – czy można zrobić coś więcej?
Każdy pies jest inny, ma inny charakter i temperament. Co jednak, gdy nasze 5 pomysłów na zachęcenie psa do jedzenia okaże się nieskuteczne? Eksperymentowanie z różnymi smakami karmy, z wyjątkowymi dodatkami do niej, które sprawią, że posiłek stanie się znacznie chętniej zjadany, jest procesem długotrwałym, zwłaszcza dla wyjątkowo wybrednych osobników. Bądź cierpliwy i obserwuj sytuację. Jeżeli uważasz, że dzieje się cokolwiek niepokojącego, zawsze możesz skontaktować się z weterynarzem i zasięgnąć jego porady.